В Световният ден на остеопорозата - 20 октомври, нека припомним за нея. За да се повиши осведомеността за тази патология, която прави костите ни по-крехки и чупливи с възрастта. Остеопорозата може да засегне и двата пола, но е по-често при по-възрастните жени. Данните показват, че фрактурите засягат всяка трета жена и всеки пети мъж на възраст над 50 години в целия свят.
Защо се появява остеопороза
С напредването на възрастта нивото на калций в костите ни намалява. Това е естествен процес, който става по-интензивен поради спада в нивата на естроген при жените (след 40 години) и появата на различни хормонални и възпалителни промени при мъжете (главно над 60 години). В резултат костите стават по-порести.
Подобно явление, казват учените, показва необходимостта от създаване на резерви от калций в костите от ранна възраст. Нашите кости получават своя калций от кръвта, която получаваме с храната.
Как да попълните калция в организма
Необходимо е да се ядат храни, богати на калций - мляко, извара, зелени листни зеленчуци, риба, ядки. В същото време трябва да ограничите приема на рафинирана захар, сол, газирани напитки, пакетирани сокове и кофеин, тъй като те намаляват костната плътност.
Как да поддържате костите и ставите си здрави
Физическата активност и упражненията спомагат за удебеляване на костната маса - те активират метаболизма на калция, помагат за укрепване на костите. Бързо ходене, джогинг, аеробика, танци, плуване - всичко това ще работи, ако тренирате поне 15-30 минути всеки ден.
Експертите дават още няколко прости съвета за поддържане на здрави стави:
Набавете достатъчно витамин D;
Ограничете консумацията на алкохол;
Откажете цигарите;
Инвестирайте в закупуването на висококачествени удобни обувки.
Експертите напомнят още, че отслабването на костите и развитието на остеопороза може да са резултат от недиагностициран диабет.
Коментари