Уличното осветление и синкавото излъчване на мобилните устройства нарушават биоритмите, сочат резултати от изследване на испански учени от Института по охрана на здравето в Барселона, публикувани в списание Environmental Health Perspectives.
Учените анализирали данните за повече от четири хиляди души на възраст между 20 и 85 години от 11 региона в Испания. Данните за здравословното състояние на тези хора били събирани от 2008 до 2013 година. През това време сред тях били регистрирани над 1200 случая на рак на млечната жлеза и над 600 случая на рак на простатата.
За да оценят силата на въздействие на екраните на смартфоните, таблетите и другите мобилни устройства в тъмното време на денонощието, учените провели анкета. А за да оценят влиянието на изкуственото улично осветление върху хората, те използвали нощните снимки в Мадрид и Барселона, направени от астронавти.
Съпоставянето на данните показало, че при хората с максимално ниво на въздействие на уличното осветление и синия цвят от екраните на електронните устройства през нощта, рискът от поява на рак на гърдата при хората от големите градове бил с един път и половина по-голям, а от рак на простатата – с два пъти, отколкото при тези, които живеят в малки населени места и практически не ползват смартфони или таблети в тъмните часове на деня.
Както предполагат учените, нивото на интензивност и характеристиката на данните от излъчването на изкуственото осветление, особено от синия спектър, нарушават естествените биологични ритми на организма, понижавайки изработването на хормона мелатонин в главния мозък, който въздейства на заспиването и събуждането.
Хормоналните нарушения, както се смята, лежат в основата на развитието на рака на гърдата и на простатната жлеза.
Коментари