Лекарство, което ускорява заздравяването на кожните лезии с фотодинамична терапия с използване на фотодитазин в комбинация с плуроник F127 и хитозан, създадоха руски учени от Московския държавен медицински университет „И.М. Сеченов“. Тази комбинация прави възможно намаляването на концентрацията на бактерии в раната над 30 пъти и гранулационната тъкан става 6 пъти по-дебела в сравнение с контролната група, в която раните бяха третирани с хлорхексидин, обясняват учените.

Доставката на фотосенсибилизатора към раната се извършва като част от полимерен комплекс. Този комплекс едновременно унищожава бактериите и създава среда, благоприятна за заздравяване. Анатолий Шехтер, ръководител на лабораторията за експериментална морфология на университета смята, че такива комплекси могат да се нанасят върху тъканна основа и да се прави превръзка за фотодинамична терапия, която трябва да се извършва като първа помощ при рани и изгаряния.

Фотодинамичната терапия включва лечение на редица заболявания, включително инфекции и рак, като се използват светлочувствителни вещества и дължини на светлинната вълна. Тези вещества се абсорбират от бактерии или ракови клетки. След това те се облъчват със светлина с дължина на вълната, съответстваща или близка до максимума на поглъщане на оцветителя. Това стартира цяла каскада от деструктивни процеси.