Възрастните трябва да ходят на работа от 10 сутринта, а студентите да започват занятия в 11 часа преди обед.
Това препоръчва водещият британски специалист по съня и циркадните ритми Пол Кели от Оксфордския университет, според който работният и учебният ден трябва да започват по-късно от общоприетото време. В изказване на Британския фестивал на науката в Брадфорд той нарече съвременното общество „общество на хроничното недоспиване“, цитира думите му The Independent.
Резултати от изследването на Кели и екипът му от Харвард и от университета в Невада сочат, че действащото разписание за начало на училищните занятия и университетските лекции вреди на здравето на децата и младите хора, като нарушава и способността им за пълноценно обучение.
Опирайки се на изучените възрастови особености, свързани с биологичните ритми на организма, учените стигнали до извода, че на 10 годишна възраст заниманията трябва да започват не по-рано от 8.30 сутринта, а на 16-годишните – не по-рано от 10 часа. Младите хора на 18 и повече години пък трябва да започват занятия от 11 часа преди обед.
Въвеждането на такъв режим защитава учащите от дефицит на нощен сън и хронично недоспиване, което води до лоша успеваемост и проблеми със здравето, подчертават учените. Те обясняват, че към 18 години времето, в което е пикът на работоспособност в денонощието, се измества в сравнение с това при децата с цели 3 часа. Това изместване се определя от специфичните възрастови изменения в гените, регулиращи циркандите ритми на организма. След 18 години младите си лягат три часа по-късно. Това е естествен процес, който не може да се повлияете или контролира, отбелязва Кели.
Науката говори за това, че учениците и студентите ще започнат да се справят по-добре с обучението, да спят по-добре и да изпадат в тревожност и стрес, казва ученият. Приемайки неговите норми 100 британски училища се включиха в мащабен експеримент, в който 10 годишните ученици започват занятия в 9 сутринта, а 15 годишните – в 10 часа.
Що се отнася до възрастните, техният работен ден трябва да започва най-рано в 10 сутринта, което съответства на биологичния часовник на организма им.
Коментари