Медицинското общество в Австралия потвърдило ефективността и одобрило приемането на квадривалентна ваксина против Човешки папилома вирус при жените до 45 години.
Доскоро препоръки за поставяне на тази ваксина се даваха само на момичета и жени от 9 до 26 години, или преди половото им съзряване. Сега това вече се прави и до 45-годишна възраст, когато се появява вторият пик на заболеваемост от Човешки папилома вирус (HPV). Това става ясно по време на международен конгрес на гинеколозите в Ница през 2008 година. На него испанският изследовател Хавиер Бош представи резултати от изследване, което доказва, че вторият пик на заболяване от папиломавирусна инфекция се среща при жени от 45 до 50-годишна възраст.
Ракът на шийката на матката поразява нежните тъкани на матката, съединяващи я с влагалището. Това е единственото злокачествено образувание, причина за което в 100% от случаите е вирусна инфекция – HPV.
Откритието за вирусния характер на рака на шийката на матката е направено от немският учен Харалд Цур Хаузен през 1970 година. То се превръща в едно от най-значимите открития в онкологията. През 2008 година това постижение е удостоено с Нобелова награда в областта на медицината.
В Европа и по света ракът на шийката на матката заема второ място по разпространеност сред злокачествените новообразувания при жените до 45 години след рака на млечната жлеза и първо място по количеството на изгубени години живот – продължителността при заболелите жени се намалява средно с 26 години.
Ваксината обезпечава защита от 4 типа папилома вирус – типовете 16 и 18, които причиняват 70% от случаите на заболяване от рак на маточната шийка и типове 6 и 11, които причиняват 90% от случаите на възникване на генитален кондилом.
По време на  клиничните изследвания на ваксината била доказана нейната стопроцентова ефективност при предпазване от развитие на заболяването