В студените дни ставането от леглото сутрин може да бъде особено трудно. По-малкото излагане на слънчева светлина, по-ниските температури, по-кратките дни и по-дългите нощи, промените в хранителните навици и по-малкото физическо натоварване през зимата ни правят по-уморени и по-сънливи от обикновено.

Възрастните се нуждаят от около 8 часа сън на нощ, а прекомерното спане (хиперсомния) може да доведе до много здравословни проблеми, напомнят експертите. Какви са тези проблеми?

Главоболие. Според The ​​Health Site, хиперсомнията засяга производството на определени невротрансмитери в мозъка, включително серотонин, което ви прави по-податливи на главоболие на следващия ден.

Болки в гърба. Твърде дългото спане може да причини болки в гърба сутрин, да изостри проблемите с гръбначния стълб. Скованост поради продължителна почивка, намален приток на кръв в тялото, спане на лош матрак за продължителен период от време, мускулна умора поради прекомерно спане, лоша позиция при сън са фактори, които допринасят за сутрешната скованост и болки в гърба поради прекомерно спане.

Риск от затлъстяване. Твърде многото сън може да доведе до наддаване на тегло. Изследванията показват, че хората, които спят повече от осем часа нощем, са по-склонни да страдат от затлъстяване, отколкото тези, които спят седем до осем часа.

Сърдечни проблеми. Изследователите са открили, че повече от осем часа сън всяка нощ е силно свързан с повишени нива на С-реактивен протеин (CRP), ключов възпалителен маркер, свързан със сърдечни заболявания. Известно е например, че жените, които предпочитат да спят от 9 до 11 часа в денонощие, са по-податливи на коронарна болест на сърцето.

Депресия. Навикът за редовен сън е важен както за физическото, така и за психическото здраве. Както безсънието, така и хиперсомнията са известни симптоми на депресия. При хора с предшестваща депресия редовното преспиване може да влоши дисфункционалните симптоми.