Все повече доказателства сочат връзка между желязодефицитната анемия и тежкия зъбен кариес. Не е известно дали връзката е корелативна или причинно-следствена, въпреки че и двете състояния са свързани с лошо хранене и са по-чести при хора, живеещи в лоши условия и със съпътстващи медицински състояния.
Проучване на американски експерти от Университета на Пенсилвания, в сътрудничество с университета в Индиана, показва, че одобрената по-рано терапия за желязодефицитна анемия може също да лекува, предотвратява и дори диагностицира кариес.
Терапевтичният агент - комбинация от разтвор, съдържащ наночастици от железен оксид, наречен ферумокситол и водороден прекис, бел приложен върху истински зъбен емайл, поставен в устройство, подобно на протеза, носено от участниците в изследването.
Резултатите от проучването, публикувано в списание Nano Letters, показали, че употребата на ферумокситол два пъти дневно, който активира водородния прекис при последващо изплакване, значително намалява образуването на вредна плака и насочени бактерии, които до голяма степен са отговорни за кариеса.
Открихме, че този подход е ефективен, защото унищожава биофилмите, особено тези, произведени от Streptococcus mutans, които причиняват кариес, а също така намалява разпадането на емайла, коментира Хюн Мишел Ку, професор в Училището по дентална медицина към Университета на Пенсилвания.
Коментари