Половите хормони предпазват младите жени от COVID-19, е заключението на американския изследовател от Университета в Илинойс Грациано Пинна, чиято статия е публикувана в списание Trends in Endocrinology and Metabolism.
Женските репродуктивни хормони естроген (естрадиол) и прогестерон, както и физиологично активният метаболит (продукт на обмяната на веществата) на прогестерона - алопрегнанолон, имат способността да понижават възпалението, предотвратявайки развитието на смъртоносна „цитокинова буря“, рестартиране на имунната система, стимулиране на производството на антитела и възстановяване увредените клетки на лигавицата на дихателните пътища и блокират АСЕ2 рецепторите на повърхността на клетките - вратата, през която коронавирусът заразява тялото. Тези свойства на женските полови хормони помагат за защита на жените в репродуктивна възраст от тежки симптоми на COVID-19, пише Пина, анализирайки вече публикувани научни данни по темата.
Тази идея на учения е подтикната за първи път от клинични случаи, описани в началото на пандемията през март 2020 г. Говорим за бременни жени, които са имали положителен тест за COVID-19 и не са показали никакви симптоми на инфекция, но веднага след раждането състоянието им се е влошило толкова много, че някои от тях е трябвало да бъдат приети в интензивно отделение. Скокът на симптомите съвпадна с рязък спад в нивата на естрадиол, прогестерон и алопрегнанолон при родилките. Както показват статистическите данни, бременните жени имат 15 пъти по-нисък риск от смърт от COVID-19 в сравнение с другите жени.
Защитната роля на женските хормони може да обясни и разликата в тежестта и смъртността от COVID-19 между жените в репродуктивна възраст и мъжете, както и възрастните хора от двата пола, казва Пина.
Статистиката показва, че мъжете от всички възрасти и по-възрастните жени, които вече са достигнали менопауза, носят коронавирусна инфекция много по-трудно и имат по-голям риск да умрат от нея.
Пина предполага, че хормоналните контрацептиви могат да помогнат за подобряване на защитата срещу COVID-19 при жени в репродуктивна възраст, а хормонозаместителната терапия може да играе защитна роля при жените в постменопауза, но са необходими клинични проучвания за потвърждаване на тази хипотеза.
В допълнение, диетата, богата на растителни фитоестрогени (соя, леща, овесени ядки), може да играе положителна роля в превенцията на тежкия COVID-19 както за жените, така и за мъжете, предполага американският учен.
Коментари