Шоколадов тен! Колкото и променлива да е модата, той си остава постоянна мания за жените. И не само през лятото. Доколко увлечението по тази мания е полезно и кой загар е най-безопасен обаче, си струва да помислим, преди да се подложим на въздействието на слънцето или изкуствените лъчи.
Загарът е естествено потъмняване на кожата под влиянието на ултравиолетовите слънчеви лъчи, отразената светлина, вятъра или изкуствените източници, като солариумите.
Меланоцитите – ключ към шоколадовия тен
Кожата се състои от три слоя – епидермис, дерма и хиподерма (подкожен слой). Най-горния от тях – епидермисът, съдържа в състава си клетки, наречени меланоцити. Тези клетки произвеждат меланин, който защитава кожата от изгаряне, придавайки й заедно с това и тъмен оттенък.
Различните хора произвеждат различно количество меланин, затова някои са много чувствителни към слънчевите лъчи, а други – не толкова. Това зависи от цвета на кожата и от гените.
Слънчевите лъчи стимулират меланоцитите да произвеждат повече меланин, а върху кожата това се проявява като загар (кожата добива по-тъмен тен). Колкото повече меланин е изработен, толкова по-тъмен е тенън на кожата.
Производството на меланин отнема известно време, затова получаването на тен за един ден е невъзможно. За да активирате меланоцитите, трябва за кратко време да оставате под ултравиолетовите лъчи.
Меланинът се произвежда в продължение на часове. Ако този процес се повтаря в продължение на 5-7 дни, пигментът се натрупва в клетките до ниво, което започва да изпълнява защитна функция.
Тъмнокожите хора изработват маланин непрекъснато, тяхната кожа е винаги пигментирана и в определена степен по-защитена от ултравиолетовото излъчване. Заболеваемостта от рак на кожата при тях е по-ниска.
Меланинът не винаги защитава от изгаряне
Когато организмът не изработва меланин толкова бързо, както е необходимо за защита на кожата, се появява кожно изгаряне.
Меланинът не защитава кожата от вредните УВ-излъчвания. Тези лъчи предизвикват стареене на кожата, тъй като се разрушават колагенът и еластинът. Загубата на колаген и еластин предизвиква появата на бръчки и намалява еластичността на кожата.
Слънчевата светлина прониква към Земята в три форми: инфрачервени (топлинни) лъчи, светлинни лъчи (видимата светлина) и лъчи с ултравиолетово излъчване. Ултравиолетовите се делят на три групи:
UVA дълги вълни. Те салъчите, които предизвикват мечтания загар. Само 95% от тези лъчи достигат повърхността на Земята и са един от стимулаторите за образуване на свободни радикали (една от причините за стареенето).
UVB средни вълни. От тях само 5% остигат Земята. Въпреки това тези лъчи са по-силни и по-опасни и 5-те процента са достатъчни за разрушаващото действие.
УVВ лъчите са най-активни между 10 сутринта и 16 следобед. Те обаче не проникват през прозорците и през облаците. Тези лъчи предизвикват редица проблеми, свързани със слънчевото въздействие, като фотостареенето например.
UVC много кратки вълни. Тези лъчи се филтрират в атмосферата и никога не достигат до нас, което значи че не могат да ни навредят. Именно затова, когато говорят за защита от слънцето, разглеждат само двата вида УВ лъчи – UVA и UVB.
Ултравиолетовото излъчване се усилва, когато лъчите се отразяват от различните повърхности. Снегът например отразява 90% от УВ лъчите, затова карайки ски, може да получите така наречената “снежна слепота” и тежки кожни изгаряния.
Пясъкът отразява 20% от УВ лъчите, водата също отразява слънчевите лъчи, затова въздействието на слънцето на плажа е много по-опасно отколкото в града.
През стъклото УВ лъчите не могат да преминат, а съвременните технологии позволяват да се направят и филтри на УВ-лъченето за стъкла. Затова и днешното поколение слънцезащитни очила предлагат пълноценна защита за очите от слънцето.
Ползата от загара
Под въздействието на слънцето организмът синтезира витамин D, който се натрупва в организма. Този витамин е сложно да бъде получен във вид на добавки. Отсъствието му в организма разрушава костите, недостигът от него води до заболяване от рахит. Затова наричат витамин D „слънчевият витамин”.
Умерените слънчеви бани са полезни за облекчение от кожни заболявания и укрепват имунитета.
Вредата от загара
Прекаленото въздействие на слънчевите лъчи е вредно за здравето на кожата, то е опасно не само заради слънчеви изгаряния, на най-вече защото може да причини рак на кожата. Прекаленото излагане на слънце – пряко и косвено, предизвиква и увреждания на ДНК.
Под въздействието на преките слънчеви лъчи кожата старее по-бързо, този процес се обозначава с термина “фотостарене”, което значи преждевременно повяхване на кожата под въздействието на ултравиолетовите лъчи. Сред признаците са загуба на еластичност, бръчки, пигментни петна.
Прекаляването със слънчеви бани води и до отслабване на имунната система.
Такова заболяване на кожата като меланома, е пряко свързано с вредното въздействие на слънцето. При определени условия меланомата може да стане злокачествена. А това е един от най-опасните видове рак.
Защита от загара
Ако искате напълно да се защитите от слънчевите лъчи, трябва да търсите комбинация на двата вида флтри:
Филтри SPF – защитават от UVB-лъчи.
Филтри IPD и PPD – защитават от UVA-лъчи (това е титанов двуокис, цинков окис, Mexoryl, Tinosorb или Avebenzone).
Заместители на загара
Солариум. Това е устройство, което създава ултравиолетово излъчване (като правило, 97% UVA –лъчи, 3% UVB –лъчи, +- 3%) за получаване на козметичен загар. Заради неблагоприятното въздействие на ултравиолетовото излъчване върху човешкото здраве, в това число и рак на кожата, катаракта, влияние върху имунната система и преждевременно стареене на кожата, СЗО не препоръчва използването на УВ-загар за козметични цели.
Повечето солариуми излъчват само UVA-лъчи, които могат да увеличат риска от развитие на маленоми. Известни са и случаи, когато клиентът забравя да сложи защитни очила и получава така наречената ”снежна слепота”.
Автозагар. Той се получава с помощта на козметични средства, които провокират клетките на кожата да отделят меланин и така оцветяват кожата в по-тъмен тен.
Най-новото поколение автозагар въздейства на кожата така, че тя изглежда естествено загоряла, без това да нанася никаква вреда.
Те имат следните характеристики:
За светла кожа са създадени средства за постепенно почерняване с ниско съдържание на DHA и много овлажняващи съставки, като алое вера и кастрово масло. Оттенъкът се набира постепенно, а потребителят може да спре тогава, когато получи желания тен. За това обикновено са необходими между 7 и 10 дни.
Съществуват напълно натурални автозагари, като например Dr. Hauschka Summer Impressions Bronzing Fluid, , който е течен автозагар, съдържащ ароматни и кокосови масла.
Невидима защита
Тя се постига с невидим цинков крем, като Invisible Zinc Environmental Skin Protector SPF 30+, $38 например. Такива цинкови покрития се появили в Австралия. Те имат вече свои аналози и на европейския пазар.
Този крем дава микро слой от цинков окис на повърхността на кожата и я предпазва от опасното въздействие на лъчите.
Полезният вреден загар
Добави коментар
‹
›
Коментари