Свикнали сме с факта, че плачът често показва слабост или тъга, но проучване на международен екип учени показва, че този емоционален отговор може да има особена полза за регулиране на дишането след стресови ситуации.
Целта на изследването била да се разгадаят функциите на човешкия плач и да се определи дали плачът носи физиологични ползи. Резултатите от изследването са публикувани в списание Emotion.
Плачът помага за изхвърлянето на токсини и предизвиква някои от биологичните промени, които позволяват на човек да се справи със стресови или болезнени ситуации, което накарало изследователите да се опитат да го изпробват.
Плач и дишане
Изследователите установили, че противно на очакванията им, плачещите доброволци не са издържали на стрес теста за по-дълго време. Също така нямало забележима разлика в нивата на кортизол между участниците, които са плакали, и тези, които не са. Но учените открили доказателства, че плачещите доброволци успяват по-лесно да регулират дишането си.
Авторите на изследването обобщават своите констатации по два ключови момента:
Плачът не променя значително нивата на хормона на стреса или способността на човек да се справя с факторите на физическия стрес.
Ползата от плача е, че помага да се поддържа стабилно и спокойно човешкото тяло, като се забавя и регулира дишането и сърдечната честота.
Плачът помага да се успокоим
Плачът обаче е един от най-добрите начини за успокояване. Той активира парасимпатиковата нервна система (PNS), според проучване, публикувано в списанието Frontiers in Psychology. PNS помага на тялото да си почине и да усвои храната. Тези ползи не са моментни и може да отнеме няколко минути, преди да усетите успокояващия ефект.
Коментари