Всеки пети човек над трийсетте хърка на сън, сочи статистиката. А от това страда не само той, то е гаранция за безброй безсънни нощи на спящите до него. Хъркането и сънната апнея могат да са следствие от отслабнали мускули на мекото небце и носоглътката. Практикувайки определени вокални упражнения, човек може ефикасно да увеличи тонуса на мускулите на мекото небце и носоглътката, което ще му помогне да отстрани хъркането, смятат учени от университета Ексетер. Според тях човек успешно може да се спаси от хъркането с помощта на пеене.
Вокалните упражнения са насочени към укрепване на мускулите на гърлото, както и към облекчаване на симптомите на сънната апнея – състояние, при което при човек за кратко спира дишането по време на сън.
Резултатите от изследване потвърдили, че освен понижено качество на съня, сънната апнея повишава и риска от внезапно спиране на сърцето. В изследването участвали 120 души – половината хронични „хъркачи”, а другата половина – с умерена сънна апнея. Те били разделени на две групи на случаен принцип. Едната от тях всекидневно в продължение на три месеца се занимавали с пеене, а другите представлявали контролната група.
Накрая се разбрало, че уроците по пеене свършили своето. Те намалили силата и интензивността на хъркането и подобрили качеството на съня. Докато в контролната група не били фиксирани никакви подобрения.
Учените смятат, че тази методика ще може успешно за замени хирургичните операции.
Коментари