Патладжанът (синият домат) е не само типичен продукт в българската кухня, но обичан и предпочитан от средиземноморската кулинария.
Патладжанът е познат в разнообразните му големини, цветове и форми в различните части на света. Най–разпространен е видът овал в тъмно виолетов цвят. Синият домат е не само много вкусен, но му се приписват и вълшебни оздравителни свойства. Сокът от патладжана например има доказано положително въздействие върху ревматизъм, ишиас и различните бъбречни заболявания. Освен това зеленчукът подобрява храносмилането и има задържащ развитието на раковите клетки ефект. В голямата си част синият домат се състои от вода и е беден на калории продукт. Патладжанът е познат и с това, че всмуква много мазнина при готвене. Затова е препоръчително при обработката му да се редуцира използването на олиото, маслото или маргарина.
Патладжанът се нуждае от много топлина за узряването. Поради тази причина, оставен по-дълго време на открито, той лесно омеква. За пълноценното усвояване на съдържащите се в него полезни вещества и за качественото му приготвяне е необходимо да се вземе достатъчно зрял, но не презрял зеленчук. Когато повърхността му е гладка и лъскава, а при натиск усещането е за мекота, тогава патладжанът е най-подходящ за използване. Недостатъчно узрелите зеленчуци са твърди и е добре да ги отбягвате, тъй като съдържат много киселини и могат да провокират стомашни или на дебелото черво заболявания. При подготовката на синия домат е добре след нарязване да го поръсите обилно със сол и така да постои около 30 минути, за да се неутрализира киселинността му.
Патладжанът - вкусният лечител
Добави коментар
‹
›
Коментари