Личното пространство е зона на комфорта. Защо това е толкова важно?! Американските психолози са уверени, че „пресичането“ на личните граници е много по-лошо от нарушаване на приличието.
Човек, който смята, че има право да посяга на интимното пространство на другите, което обикновено отстои на 30-40 см разстоянието от кожата ни, не е само лошо възпитан или натрапник, той е вреден за нашата психика!
Когато личното ни пространство се нарушава, в главата на „жертвата“ се случват две неща. Мозъкът регистрира в дълговременната памет, където се записват всички негативни преживявания, тревожната невронна активност. Това е защитна реакция, която ни учи на поведение за оцеляване, в това число и умението да се дистанцираме, бягайки от опасностите или дори борейки се и атакувайки в отговор на дадена заплаха, обясняват учените.
Във всеки случай тази реакция на главния мозък ни извежда от нашия традиционен начин на мислене и обичайните когнитивни процеси, а също така нарушава стабилността на психиката. В повечето случаи при подобни инциденти последното, което бихме искали да направим, е да се разсейваме. „Жертвата“ още в продължение на половин час остава емоционално напрегната и тревожна, губи способност за концентрация. На човек му е необходимо още известно време, за да се успокои след нахлуването в личното му пространство.
Коментари