Въздействието на замърсяващи околната среда частици повишава значително риска от астма, показало изследване на канадски учени, които направили анализ на външните фактори по време на бременност и в първите години от живота на бебето. Като основа на изследването те взели над 5000 изследвания за деца между 7 и 8 годишна възраст, живеещи в Торонто.
Учените вземали предвид дори факта, че по въздействието на кумулативните ефекти от замърсяването на въздуха може да се предскаже вероятността от развитие на астма. Това потвърдило изследването на състоянието на децата от най-замърсените части на канадския мегаполис, в които критично било мястото, където бебето прекарвало първите години от живота си, съобщава CTV News.
По този начин учените отделили няколко зони. И установили, че ако бебето се е родило и живяло там, то рискът от развитие на астма към 5-6 годишна възраст при него е значително завишен. Голям „принос“ в замърсяването на околната среда носило активното пътно движение. А още по-негативно влияела промишлеността, разположена и в рамките на самия град.
Затова е и невъзможно да се скриеш от замърсяването в големия град, коментират учените. Един от източниците все едно, ще се окаже наблизо!
Коментари