По време на самоизолацията при пандемия много партньори са принудени да прекарват седмици подред под един покрив. За някои това е повод за укрепване на отношенията, а за други - пряк път към съда за развод.
Окситоцинът е ензим, произвеждан от мозъка. Той играе ролята на невромодулатор, тоест влияе върху чувствата на хората. Но влиянието му е нееднозначно. От една страна окситоцинът повлиява свързването на сърцата помежду им, но от друга може да провокира и агресия.
В уникално проучване на учени от Института Вайцман е изследвано производството на окситоцин от мозъчните клетки на мишки. Едната група мишки са отглеждани в среда, близка до естествената, а другата - в класически лабораторни условия. Проучването е продължило 8 години.
Наблюденията са показали, че окситоцинът засилва социалното поведение, както в положителен, така и в отрицателен аспект. При мишките, отглеждани в среда близка до естествената, с повишаване нивото на окситоцина се наблюдавали два етапа в поведението им. Първоначално мишките проявявалли повишен интерес една към друга. Много скоро след това обаче се отбелязвали признаци на агресивно поведение. При мишките, отглеждани в класически лабораторни условия, с покачването на окситоцина се наблюдавал засилен интерес помежду им, без последваща агресия, характерна за мишките, отглеждани в естествени условия.
Динамиката в поведението на мишките, отглеждани в естествени условия, може да обясни и конфликтите в двойките, възникващи в периода на дългата самоизолация по време на карантина, коментира авторът на изследването Сергей Анпилов.
Резултатите от проучването са публикувани в научното списание Neuron. Счита се, че те ще хвърлят нова светлина върху използването на окситоцин при лечението на редица психични разстройства - от тревожност до аутизъм и шизофрения.
Коментари