Това установили израелски учени от Еврейския университет в Йерусалим по време на изследване. В него участвали 18 души – 8 мъже и 10 жени на възраст от 20 до 70 години. Всички те страдали от диабет тип 2 по-малко от 10 години. Индексът на телесната маса на участниците варирал от 22 до 35. Участниците приемали метформин и (или) спазвали диета. Осем от тях спазвали диетата, а десет контролирали кръвната си захар с метформин и с диета, пише Zee News.
Специалистите установили, че след хранене при участниците, спазващи диета В - с богата закуска и лека вечеря, нивото на инсулин, С-пептид и глюкагоноподобен пептид-1 били с 20% повече, а нивото на кръвната им захар била с 20% по-ниско, отколкото при другите, които спазвали диета D – с нискокалорична закуска и богата вечеря. По време на обяда всички участници употребявали еднакво количество калории. Между тези с диета В нивото на глюкоза в кръвта след обяда било с 20% по-високо, а нивото на инсулин - с 20% по-високо, в сравнение със спазващите диета D.
Учените смятат, че промяната в режима на хранене ще помогне на хората, страдащи от диабет да поддържат в норма нивото на кръвната захар. Правилното хранене, по мнение на специалистите, предотвратява усложненията, които могат да се появят при захарен диабет тип 2.
Коментари