Изследователите от СЗО не откриха връзка между работното време на седмица и депресията, се съобщава от организацията. За мета-анализа експертите използвали 22 проучвания, в които участниците разказвали колко са работили и след това се подложили на клинични тестове за депресия. Учените смятат, че за по-точни резултати в бъдеще са необходими изследвания за оценка на симптомите на депресия във времето. Мета-анализът е публикуван в Environment International.
СЗО и Международната организация на труда непрекъснато изучават риска от заболявания и увреждания от причини, свързани с работата. Те вече са провели изследване на връзката между работното време и появата на инсулт, коронарна болест на сърцето и консумация на алкохол. Все още не е извършен мета-анализ на голям брой проучвания за връзката между депресията и работното време, въпреки че някои такива изследвания вече са се появили. Мета-анализът включва комбиниране на резултатите от няколко проучвания с помощта на статистически методи и има своите предимства пред отделни изследвания. Първо, извадката и статистическата мощност се увеличават, и второ, пробата става по-разнообразна и по-малко зависима от отделните констатации. Това увеличава надеждността на резултатите.
Изследователи, водени от Франк Пега от Отдела за околна среда, изменение на климата и здравеопазване на СЗО, извършили мета-анализ на 22 проучвания с общо 109 906 участници. Субектите отговорили на въпроса колко часа в седмицата работят и се подложили на клинични тестове за депресия. Учените разпределили участниците в групи според броя на работните часове на седмица: 35-40 часа, 41-48 часа, 49-54 часа и повече от 55 часа.
Хората, които са работили стандартно време на седмица (35-40 часа), са имали подобен риск от развитие на депресия като хората, които са работили 41-48 часа (ИЛИ = 1,05), 49-54 часа (ИЛИ = 1,06) и повече от 55 часа (ИЛИ = 1,08). Също така учените не открили статистически значима разлика между различните региони на света, пол, възраст и социално-икономически статус на участниците (p> 0,05).
Коментари