По отношение на замърсяването на въздуха Ню Делхи е най-неравностойната столица в света. Това са резултатите от нов изследователски доклад на американски учени от Института за енергийна политика на Чикагския университет, който говори за рисковете за здравето и живота на милиони индийци.

Докладът показа, че нивото на замърсяване на въздуха в Индия се е увеличило географски и сега 40% от населението на страната страда директно от мръсен въздух. Световната здравна организация изчислява, че замърсяването на въздуха причинява над 7 милиона преждевременни смъртни случая всяка година. Най-често те се задействат от инсулти, сърдечни заболявания, хронична обструктивна белодробна болест, белодробни тумори и респираторни инфекции. Индия без съмнение е най -замърсената страна в света.

Сега 480 милиона жители на тази държава живеят на места с много неблагоприятна екологична ситуация. Те могат да загубят средно 9 години живот поради мръсен въздух, според доклад на Института за енергийна политика на Чикагския университет.

За трета поредна година Ню Делхи е признат за най -мръсната столица в света според различни рейтинги. Местните жители получават нива на замърсяване на въздуха, които са с порядък по -високи от максимално допустимите нива в Европа и Северна Америка. Вярно е, че миналата година поради ограниченията на коронавируса местният въздух се подобри донякъде, но през зимата отново се замърси и постави нов рекорд. Това се дължи на колосалната смърт на индийците от коронавируса и традицията да се изгарят мъртвите, според The ​​Health Site.