Актуализацията на лечебните стандартни по медицинска онкология бе обсъдена форум на експерти от Българското онкологично научно дружество. Това е първата специалност у нас, която преди 16 години изработи стандарти на лечебно поведение.
По време работните сесии на дружеството експерти от различни области на онкологията обсъдиха аспектите на въвеждане на Европейския противораков план у нас в неговите първи стъпки. Основната цел през следващите от 2022 до 2030 г., е да се наложи контрол върху раковите заболявания.
Първата голяма новина в областта на гастроентерологията е възможността за ново лечение от трета линия на рака на стомаха с лекарство с улеснен прием през устата под формата на таблетки. Това позволява комфорта на пациентите да се лекуват в домашни условия, да не се отделят от близките си и да не се нарушава качество им на живот.
Другият голям акцент е биологичната терапия, навлизаща при рака на дебелото черво. Тя е вече факт при лечението на първичния хепатоцелуларен карцином (първичен рак на черния дроб), като включва в себе си два компонента – имуноонкологично лечение и биологична терапия, насочена към намаляване на кръвоносните съдове, които изхранват туморната формация в черния дроб. Също колосален е пробивът при туморите на главата и шията, при които имунотерапията дава несравними възможности спрямо досегашните методи.
Ефектите от това лечение както в краткосрочен аспект, така и в дългосрочен, са несравними с досегашните методи, включително и на биологичното лечение с тирозинкинази, с което приживяемостта е увеличена с около 35%. Докато при новите лечения от трета линия за рак на дебелото черво и за рак на стомаха, преживеямостта е увеличена с около 50% при пациенти с много напреднало заболяване, каза проф. Асен Дудов, медицински директор на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост.
Най-големият фокус на срещата на Българското онкологично научно дружество е поставеното начало заедно с представители от Лекарствената комисия към БОНД на актуализация на националните стандарти по медицинска онкология. Те нахвърлят 198 корекции, включващи нови лекарствени продукти, нови индикации на съществуващи вече и препозициониране на използвани лекарствени комбинации, с което се постигат значителни допълнителни ползи.
Актуализацията ще направи възможно регистрираните в страната и реимбурсирани лекарствени продукти да достигнат до пациентите по най-добрия начин и в подходящото време на тяхното лечение.
Коментари