Ако човек е преживял травма в детството, това може да му се отрази след много години. Такива моменти повишават риска от развитие на психични разстройства, като депресии например, но ако травмата не е много силна, тя може да помогне за преживяване на тежки ситуации в живота, сочат резултати от изследването на швейцарски учени от университета в Цюрих.
Те тествали мишки за това до каква степен положителните ефекти от стреса могат да се предават на следващите поколения. Резултатите показали, че външните фактори реално променят поведението. И данните за промяната могат да се предават на следващото поколение. Това не значи, че само предразположеността към психично разстройство се предава на децата. Важна роля в тази система играе и поведението на родителите в сложни ситуации.
Направените открития могат да помогнат на пациентите, преживели травма и страдащи от депресии. Изтъква се значението на гена на минералокортикоидния рецептор, регулиращ силата и големината на реакцията по време на стрес. В този експеримент са натрупани доказателства, показващи как силният стрес влияе негативно на мозъка не само на родителите, но на поведението на няколко поколения напред. Счита се, че ако родителите успяват да преодоляват успешно стресовите ситуации, то способността на следващите поколения за устойчивост към стрес нараства.
Коментари