Алгоритъм, който реконструира мислите на човек, като проследява мозъчната му активност създадоха учени от Тексаския университет в Остин.
По време на експеримента учените са използвали апарати за функционален магнитен резонанс (fMRI), за да проследят промените в кръвния поток в мозъка на пациентите и да разберат в какво настроение са те и какво може да си мислят. Трима души (жена и двама мъже на възраст от 20 до 40 години) слушали подкасти и радио репортажи в продължение на 16 часа.
Разчитането на мислите им ставало дистанционно.
Изследователите са използвали получените данни, за да обучат алгоритъм, който според тях може да открие връзка между промените в кръвния поток и съдържанието, което субектите са възприели в този момент.
Според съавтора на изследването Александър Хът, невролог от Тексаския университет, резултатите са обещаващи, тъй като декодерът успява да „чете“ мислите на участниците в проучването доста добре. Тук обаче не става дума за дословно декодиране, а за определяне на общия смисъл - декодерът е успял, освен всичко друго, да преразкаже сюжета на немия филм, гледан от експерименталните субекти.
Не минало и без недоразумения. Алгоритъмът за декодиране на мисли, например, често не успявал да разбере кой какво е казал в радиорепортажите и подкастите и се обърквал в местоименията. С други думи, алгоритъмът знаел какво се случва, но не разбирал кой е активният субект в тази история. Алгоритъмът не успявал да съпостави констатациите от мозъчните сканирания на двама от участниците.
Други невролози, които не са участвали в изпитанията, също са впечатлени от резултатите от проучването. Изследователят и лектор от Принстънския институт по невронауки Сам Настасе го нарече умопомрачително, а Юкиясу Камитани, изчислителен невролог от университета в Киото, каза, че изследването поставя солидна основа за изграждане на интерфейси мозък-компютър.
Авторите на изследването се надяват, че в бъдеще работата им ще помогне да се разбере как функционират различните области на човешкия мозък по време на възприемането на различни стимули от околната среда.
Коментари