Насекомите не могат да разпространяват коронавирусна инфекция, доказаха американски изследователи от Университета в Канзас. Ето защо хората не трябва да се страхуват от ухапвания от комари.
Добре известно е, че определен вид комари е носител на малария, която причинява повече от милион смъртни случаи всяка година, въпреки наличието на ефективни лекарства за предотвратяване и лечение на болестта. Най-честите жертви на малария са децата в най-бедните страни от Африка и Азия, където не се предлага лечение. В тази връзка се предполага, че теоретично комарите и мошките могат да разпространяват коронавируса. Наскоро обаче това беше многократно опровергано от експерти.
Ново проучване на американски ентомолози постави последната точка по този въпрос. По време на експеримента им комарите са били специално хранени с микроорганизми, чиято кръв е била замърсена с коронавируса. Оказало се, че вирусът не се репликира в тялото на тези насекоми, нито се размножава в тяхната клетъчна култура. Следователно комарите и мошките не могат да разпространяват опасен патоген и техните ухапвания не представляват опасност за хората.
Засега науката не разполага с изчерпателна информация относно методите за предаване на коронавируса. Установено е, че този вирус се разпространява по въздушно-капков път, тоест с кашлица, хрема, както и говорене и дишане. Потвърден е и контактният метод на заразяване, тоест чрез докосване на различни повърхности. Има хипотеза, че вирусът може да бъде отнесен с въздушни маси на значителни разстояния, но това не е потвърдено, пише entomologytoday.org.
Коментари