Различни видове музикални композиции облекчават натиска от психологически стрес, свързан с развитието на коронавирус, установи международен екип учени. В социологическото им проучване участвали над 5000 души от Индия, Германия, Франция, Великобритания, Италия и САЩ.
Социалното проучване, проведено в интернет, показва, че много хора се обръщат към музикални композиции за борба с депресията, тревожните разстройства и стреса по време на продължителна самоизолация, свързана с пандемията на коронавирус. Проучването показва, че почти всички хора, които са докладвали за повишени положителни емоции по време на пандемията, са били подпомагани от музиката. Те или са я слушали, или са я създали сами. Музиката е инструмент, достъпен за всеки, който ви позволява да приведете в ред много от сетивата си.
Повече от половината анкетирани признават, че редовно използват музика за борба с емоционалните и социални стресори. Проучването било проведено от средата на април до средата на май 2020 г., когато нивото на тревожност поради постоянните карантини и увеличаването на заболеваемостта от коронавирус беше максимално. По онова време човечеството нямаше представа какво е COVID-19 и мнозина имаха най-мрачните предчувствия за тази болест и бъдещето си.
Изследователите отбелязват, че самата музика не е механизъм за справяне. Хората са развили така нареченото музикално поведение, което са адаптирали по време на кризата. И в тази връзка слушането и създаването на музика предоставяше различни възможности за преодоляване на трудностите, тъй като имаше благоприятен ефект върху психиката, пише hindustantimes.com.
Коментари