Мозъкът е най-сложният орган на нашето тяло. Главният мозък се състои от милиарди нервни клетки и влакна. Въпреки това голямо количество нервни клетки, в мозъка няма болкови окончания, тоест той не чувства болка.
Средно мозъкът тежи около два килограма. Тежестта му обаче не влияе на интелектуалните способности. Така например притежателят на три килограмов мозък бил психически болен човек, а в същото време мозъкът на известният френски писател Анатол Франс тежал само около килограм!
Мозъкът се дели на две полукълба – дясно и ляво. Всяко от тях управлява органите в тялото, съответстващи на противоположната страна на полукълбото.
Мозъкът представлява желеобразна структура. Тя е съставена от бяло и сиво вещество. Сивото се състои от струпани нервни клетки и разклонения на техните израстъци. Бялото вещество се състои от разклонения на нервните влакна с миелинова обвивка (това е вещество, състоящо се от белтък и мастни киселини). От нервните влакна се образуват проводящите пътища на главния и гръбначен мозък. Те свързват помежду си отделите на нервната система и нервните центрове. По тях със скорост 274 км в час се движат нервните импулси, предаващи „заповедите” на мозъка на нашите органи.
Мозъкът е и най-изменчивият ни орган. Всеки нов опит, всеки спомен стават причина да се създадат нови връзки в неговата структура. Някои умения и навици могат да променят структурата на мозъка за кратко време. Така например навикът за жонглиране променя мозъка само за седем дни – до толкова много нови връзки създава той.
Мозъкът се храни единствено със захар или по-точно с глюкоза – кръвна захар. Това е единствената хранителна съставка, която му е необходима.
Най-честото заболяване на главния мозък е атеросклерозата на неговите съдове. В кръвоносните съдове се образуват отлагания на мазнини – най-вече холестерол. Те стесняват кръвоносните съдове и пречат на мозъка да получава достатъчно кръв.
Причините за атерослероза могат да са няколко – неправилно хранене, пушене, диабет. Заедно или поотделно тези причини водят до повишено ниво на холестерола, който се отлага в кръвоносните съдове. Запушването на съдовете на главния мозък води до това, че той получава недостатъчно кислород и глюкоза от кръвта. Тогава неговата работа се нарушава. Това най-често се проявява с безсъние и разстройва се паметта. Поради недостатъчното кръвоснабдяване някои участъци на мозъка практически престават да работят.
Ако се случи голямо свиване или пълно запушване на мозъчните съдове, мозъчните клетки умират. Такова състояние се нарича инсулт. В зависимост от това какви клетки са загинали, човек може да получи парализа или да изгуби говор.
За да се предпазите от заболяване на съдовете на главния мозък, трябва не само да се откажете от пушене, алкохол и да преминете на здравословна храна, но и да спортувате.
Физическите упражнения подобряват притока на кръв в мозъка. Всяка клетка получава повече глюкоза, което значи, че започва да работи по-добре. По този начин може да се подобри паметта.
Учените преосмислят старата теза, че използваме само 10% от мозъка си. Нови проучвания показват, че той работи на 100 процента от капацитета си!
Мозъкът – митове и истини
Добави коментар
‹
›
Коментари