Части от мозъка, които са отдалечени една от друга, контактуват по-бързо помежду си поради нестандартни пътища, по които преминават невронните връзки. Това сочи изследване на американски специалисти по психология, психиатрия, невронаука и други дисциплини от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, публикувани в списанието Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts.

Двадесет и един художници и същия брой учени доброволно се включили в изследването, предназначено да хвърли светлина върху мозъчните модели на изключително креативни хора (Big Cs, както ги наричат авторите). За сравнение, учените поканили и интелигентни хора, които отговарят на Big C по възраст, пол, етническа принадлежност и ниво на IQ, но не се различават по специални творчески способности.

Всички участници получили задачи за дивергентно (търсене на много творчески решения на един и същ проблем) и конвергентно (логическо) мислене, включващи търсене на едно единствено правилно решение на проблема. По време на задачите изследователите следели в реално време как различните области на мозъка на участниците комуникират и взаимодействат помежду си, използвайки метода на функционална магнитно-резонансна томография.

Оказало се, че мозъкът на креативните хора наистина работи по различен начин от останалите. Ако при обикновените хора невронните връзки между мозъчните региони следват „утъпканите пътища“, при творческите хора тези процеси протичат извън кутията.

За по-голяма яснота, авторите на изследването сравнявали сценариите за мозъчна активност на Big C с карта за пътуване по въздух.

Докато всички били чакали в продължение на три часа в голяма задушна чакалня полета, Big C наели частен самолет, който ги отвел бързо и директно до отдалечения град, разказва един от авторите на изследването, професор Ариана Андерсън, от Big C. C мигновената поява на огромен брой нови невронни връзки между отдалечени части на мозъка по време на изпълнение на творчески задачи се улеснява тяхното решаване, коментира тя.