Мозъкът и тестисите имат много общо. Това неочаквано откритие е направено от международен екип учени от университетите в Авейро и Порто в Португалия, както и от Университета в Бирмингам, Великобритания, чиято статия е публикувана в списание Royal Society Open Biology.

Специалистът по биомедицина Барбара Матос и нейните колеги сравнили протеини, присъстващи в 33 различни типа тъкани в човешкото тяло, включително сърцето, червата, шийката на матката, яйчниците, плацентата и др. Оказало се, че мозъкът и тестисите са най-сходни помежду си на молекулярно ниво на тъканите. Те имат 13442 общи протеини и следователно най-много общи гени в сравнение с други органи.

Изследвайки протеините в мозъка и в тестисите учените са установили, че в по-голямата си част те участват в процесите на растеж на тъканите и комуникацията между клетките. Това е така, защото и двата органа се нуждаят от много енергия, за да поддържат такива ресурсоемки процеси като мисленето и производството на няколко милиона сперматозоиди на ден. Следователно и в двата органа има специализирани клетки, предназначени да осигуряват енергийна подкрепа на интензивно работещите нервни и репродуктивни клетки.

В същото време, изследователите отбелязват, въпреки много различни крайни цели,

невроните и сперматозоидите имат много общо - например и едните и другите клетки в процеса на функциониране отделят различни вещества в околната среда (в случая на невроните това са невротрансмитери, необходими за връзката между нервните клетки, а в случая на сперматозоидите – субстанции, необходими за успешното оплождане на яйцеклетка).

Това сходство между мозъка и тестисите може да обясни предишни проучвания, показващи връзка между интелигентността и качеството на сперматозоидите, както и между мозъчните разстройства и сексуалната дисфункция, предполагат изследователите.