Хората се чувстват по-добре, когато съзнателно са сами. Но ако живеят с някого против волята им, тогава са много по-зле, установи проучване на израелски учени.
Всички сме чували, че самотата е вредна за здравето ни. Учени от университета Бар-Илан в Израел обаче показаха, че това не винаги е така. Оказва се, че всичко зависи от нашия избор. Така че, ако сме принудени да бъдем в компанията на някои хора против нашата воля, тогава това е много по-лошо, отколкото ако сме сами по собствен избор. В първия случай психическото благополучие се влошава, а във втория може да се подобри.
Новото проучване предполага, че нашето чувство за избор определя нашите собствени емоции и чувства на самота. Изборът в това отношение означава много повече от принуда и особено по отношение на общуването с нежелани хора, тъй като се възприема като по-болезнено. Това заключение е направено в хода на два експеримента, които позволяват манипулиране на социалната среда и съответно на избора.
В експериментите участвали 155 ученици. На всеки участник била дадена възможност да промени социалния си статус, тоест да остане сам или с други хора, както по свой избор, така и по принуда. Младите хора споделяли своите чувства, съобщавали положителни или отрицателни емоции, ниво на удовлетвореност, чувство за контрол над себе си и пълнота на смисъла на живота. Като цяло били анализирани повече от 4200 различни епизода.
Коментари