Само хората, които работят на смени, си дават сметка до каква степен времето на хранене влияе на теглото им. Мащабно изследване на международна група учени разкрива интересни факти за влиянието на изкуствената светлина, на която сме подложени след залез слънце. Въпросите, на които учените се опитали да си отговорят е има ли връзка промяната на биологичния ни часовник с изкуствената светлина. И доколко калориите, приемани с храната при изкуствена светлина се отличават от количеството калории, които усвояваме на естествена светлина.
Става дума за всякаква изкуствена светлина, коато използваме след залез слънце. Хората отдавна са свикнали да будуват, след като дневното светило се скрие, а мнозина дори заспиват на включени телевизори, компютри, че дори и на осветлението, което навлиза нощем през прозорците ни отвън. Много учени са изказали хипотезата, че съществува връзка между свръхтеглото и излагането на светлина през нощта.
В стремежа да се хвърли повече светлина върху въпроса, тази есен учените провели експерименти с мишки. Те подложили три контролни групи гризачи на три различни светлинни цикли. Първата група били на светло 16 часа и 8 часа на тъмно. Втората група били подложени на ярка светлина в продължение на 24 часа и третата част от мишките – 16 часа на ярка светлина и 8 часа на по-слабо осветление, съответстващо на светлината от телевизионен или мониторен екран. Трите групи получили еднакво количество храна и били подложени на еднакво физическо натоварване. Резултатите? Групи 2 и 3 наддали на тегло почти с 50 процента, като при тях било установено и увеличаване на кръвната захар. Учените отчели, че в тези две групи мишките изяждали по-голямо количество от оставената им храна през часовете, когато нормално би трябвало да спят. И този факт ги навел на нова идея.
Последвали нови експерименти, при които мишките били подложени на едни и същи светлинни цикли, но поемали храната си в различни за всяка група часове. Какво се оказало? Този път мишките от групи 2 и 3 не наддавали на тегло, когато получавали храната си в нормално време. Което значи, че много по-важно от светлината за тях е времето, в което се хранят.
Дотук за мишките. Много е рано да се прехвърлят механично получените резултати върху хората. Разбира се, остава въпросът дали трупането на килограми и при нас е свързано с времето, по което се храним. Напълно е възможно светлината да обърква биологичния ни часовник и когато комбинираме това с ядене доста след нормалните часове за вечеря, да си създаваме проблеми с теглото. Кой знае? По-важното е докато получим категоричен отговор от учените, да превърнем яденето след залез слънце в изключение, а не в правило. Което никак няма да е лесно...
Мишките дебелеят след залез слънце. А ние?
Добави коментар
‹
›
Коментари