От хляба ставаме по-дебели, а черният хляб е по-полезен от белия. Подобни твърдения, според шведския учен по хранене Мария Сател, са митове.

Специалисти от Института за хляба изброили пет често срещани мита за хляба, които са публикувани в шведското издание Expressen.

Черният е по-полезен от белият? Учените казват, че хлябът може да е черен, просто защото към него добавят сироп и подобна добавка едва ли е много полезна. Следователно теорията за превъзходството на тъмния хляб над белия е мит, полезността на даден продукт се определя преди всичко от количеството на пълнозърнестите храни в него.

От хляба се дебелее. Това също е мит, твърдят шведски експерти. Теглото на човека не зависи от това колко храна се консумира, а от това колко се движи. Освен това парче пълнозърнест хляб, изядено на закуска или обяд, допринася за продължително насищане, като по този начин предпазва от вредните междинни закуски, които причиняват увеличаване на теглото.

Коремът се подува заради хляба. Лекарите не са съгласни. Те подчертават, че подуването на корема се причинява от стрес, от заседнал начин на живот, недостатъчно количество консумирана течност и индивидуална непоносимост към някои хранителни компоненти.

Въглехидратите в хляба са „лоши“. Мнозина се страхуват от въглехидратите, но те са жизненоважни за производството на червени кръвни клетки и мозъчната функция. Според учените най-добрият източник на тези вещества за организма са пълнозърнестите храни. Употребата им (включително пълнозърнест хляб) помага за намаляване на колебанията в кръвната захар и предпазва от повишен апетит.

Сандвичът не е истинска храна. Мит! Сандвичът може да бъде пълноценна храна, в зависимост от това какъв вид хляб е избран и с какво се прави. Вариантът, който включва пълнозърнест хляб, варено яйце, авокадо, пуешко и спанак например, може да засити за дълго, без да се различава в това отношение от пълноцентата закуска или обяд.