Структурата на мозъка при човек, страдащ от главоболие, не прилича на структурата при здравия човек, установили американски учени. Когато заболяването стане хронично, то областта на мозъка, отговаряща за усещането на болка (т.н. соматосензорна кора) се удебелява.
Екип експерти под ръководството на д-р Нушин Хаджихани от Масачузетската университетска болница на Харвардския институт по медицина сравнили резултатите от мозъчния скенер на 24-ма души, страдащи от мигрена с резултатите при 12 здрави хора. При всички пациенти с мигрена хроничното главоболие възниквало най-малко 4 пъти месечно в продължение на 20 години.
Резултатите показали, че при страдащите от мигрена, соматосензорната кора била с 21% по-дебела от тази при здравите хора.
Обяснението на д-р Хаджихани е, че продължителната и често повтаряща се хиперстимулация на чувствителните области на кората с времето може да доведе до нейното удебеляване. Специалистите не изключват и обратната връзка, когато удебеляването на соматосензорната кора може да е признак за предразположеност на човека към мигренозно главоболие. То може да означава още, че страдащите от мигрена имат по-нисък праг на болката.
Откритието може да обясни отчасти и факта, че хора с мигрена се оплакват често и от други разстройства, свързани с усещането за болка, като болки в гърба, в челюстите и в ушите.
Учените се надяват данните от изследването им да помогнат за създаване на лекарство, което ще лекува мигрена и дори ще може да се пие за профилактика от това заболяване.
Мигрената променя мозъка
Добави коментар
‹
›
Коментари