Бебетата, които бозаят през първите четири месеца само от майчината гръд, по-рядко заболяват от астма. Известно е, че в женската кърма има голямо количество имуноглобулин А, цитокини, дълговерижни мастни киселини и олигозахариди, които стимулират развитието на имунната система на организма и, както показали редица последни изследвания, могат да защитават от астма и от алергии.
За да изяснят този ефект, специалистите от Кралския Каролински медико-хирургичен институт в Стокхолм изследвали 3825 деца, които наблюдавали от тяхното раждане до осемгодишната им възраст. В моментите, когато те навършивали два месеца, година, две години, четири и осем години, родителите попълвали специални анкети. В тях трябвало да отразят данни от семейната история на алергичните заболявания, кърменето, типа хранене на бебето, въздействието на цигарения дим и друга важна информация.
В края на изпитанието лекарите събрали кръв от 2370 деца, за да анализират наличнието на антитела имуноглобулин Е към най-разпространенине алергени. Освен това 2564 бебета преминали тестове, в които били оценявани функциите на белите им дробове.
Равносметката от получените данни била, че абсолютното болшинство бебета получавали кърма в един или друг обем, при това 89% от тях през първите четири месеца от живота се хранели само с майчини мляко. Станало ясно още, че след навършване  на осемгодишна възраст повече от 6% от децата заболяли от астма, а 67% от тях били високочувствителни минимум към един алерген.
След отчитането на такива фактори като пол, семейна история на алергичните заболявания, астма при майката и пушат ли родителите, учените изчислили, че децата, които през първите четири месеца от живота били кърмени само от майките, на осемгодишна възраст с 37% по-рядко бледували от астма, отколкото останалите.Освен това те били с 21% по-нисък ръст на чувствителност към алергии и с 41% по-малка вероятност от развитие на астма в съчетание с такава чувствителност, в сравнение с тези, които били отбивани от майката по-рано.