Испански учени нарекоха коноравируса сезонна инфекция, основавайки се на резултатите проучване на Института по глобално здраве в Барселона, публикувани в списание Nature Computational Science.
Въпросът за „поведението“, характерно за SARS-CoV-2 - дали е сезонен вирус, като грипния вирус, или разпространението му не се влияе от сезона, е един от ключовите въпроси, тъй като отговорът на него зависи за това колко ефективни ще бъдат мерките на превенция, казват учените.
За да се опитат да разберат този въпрос, Ксавие Родо и екипът му първо анализирали скоростта на разпространение на коронавируса в първия етап на пандемията, още преди въвеждането на ограничителните мерки, с температура и влажност. Данните обхващат 162 страни по света, разположени на пет континента на планетата. Оказало се, че има обратна зависимост между тези показатели - колкото по-студен и сух е бил въздухът, толкова по-висока е била степента на заразяване.
След това учените изследвали как връзката между климата и инфекцията се променя с течение на времето и дали се наблюдава в различни географски ширини. Резултатите потвърдили, че този сценарий - увеличаване на броя на инфекциите с намаляване на температурата на въздуха и неговата влажност - неизменно се наблюдава при първата, втората и третата вълна на пандемия, както в глобален мащаб, така и в Северното и Южното полукълбо. С повишаване на температурата и влажността на въздуха вълните на пандемията намаляват и веднага щом климатът се смени на по-хладен и сух, вирусът отново „вдига глава“, коментират учените.
Вярно е, че този сценарий беше нарушен на всички континенти на планетата миналото лято. Това може да се дължи на комбинация от няколко фактора, включително масови събирания на млади хора, открит туризъм и широко разпространено използване на вътрешни климатици казват изследователите.
По груби оценки на Родо и колегите му влиянието на климата върху разпространението на SARS-CoV-2 е особено изразено при температури на въздуха от 12 до 18 градуса по Целзий и нива на влажност в диапазона от 4 до 12 грама на кубичен метър. Взети заедно, нашите открития подкрепят идеята, че COVID-19 е истинска сезонна нискотемпературна инфекция, подобна на грипа и други по-малко опасни коронавируси, казва Родо.
От сезонността на ковида произтича особеното значение на „хигиената на въздуха“, тоест вентилацията на помещенията, обяснява той. Факт е, че при ниска влажност размерът на частиците на аерозола, съдържащ вируса, издишван от заразени хора, намалява, което допълнително улеснява предаването на вируса от човек на човек, тъй като аерозолният облак издържа по-дълго във въздуха (това се случва с всички сезонни вируси, включително грип). Освен това при оценка на ситуацията и планиране на мерки за предотвратяване на инфекциите е необходимо да се вземат предвид метеорологичните условия, категоричен е ученият.
Коментари