Време е да посъберем зимнина в бурканите и във фризера. Въпреки, че дълги години се смяташе, че пресните плодове и зеленчуци са по-полезни от консервираните, жените с упорството на добри домакини варяха лютеници и сладка и пълнеха буркани с туршия. Спокойно! Нови изследвания на калифорнийски учени вече доказват, че ползата от консервираните храни е не по-малка от тази на суровите. И обясняват защо.

Най-голямо количество витамини съдържат плодовете и зеленчуците в първите няколко часа след обирането им, показали изследванията. В най-добрия случай обаче, ние ги купуваме в магазините няколко дни след това, пише Fox News.

Прясно замразените и консервирани продукти обаче преминават обработка и се опаковат в първите часове след откъсването им, съхранявайки повече полезни вещества, отколкото престоялите със седмици по щандовете на магазините.

Данни на учени от университета в Калифорния сочат, че свежите плодове и зеленчуци губят повече хранителни вещества от тези, които са консервирани или замразени веднага след набирането им. Витамин С, например, се унищожава лесно с времето, особено когато се съхранява в топли помещения. Дори и в хладилника, спанакът и зеленият фасул губят до 70% витамин С само за седмица съхранение, коментира Кристин Браун от екипа изследователи.

Разбира се, че и при консервиране част от витамините също се разпада. Това се отнася особено за водоразтворимите витамини от група В. Затова пък след консервиране продуктите не подлежат повече на окисляване, тъй като са недостъпни за въздух. А съдържанието на мастноразтворими витамини, включително А и Е, обикновено са в пъти в повече в консервираните храни.