Общоприето е, че зеленчуците са в основата на здравословното хранене и гаранция за стройност. Въпреки това, някои от тях могат тихо да навредят на фигурата ви, добавяйки излишни килограми, ако се консумират неправилно. Кои зеленчуци допринасят за увеличаване на теглото и защо обяснява руският диетолог Василиса Пономарева.
Висококалорични зеленчуци: скритата заплаха
Не всички зеленчуци са с ниско съдържание на калории. Някои съдържат много нишесте и захари, поради което енергийната им стойност е сравнима със зърнени храни или дори десерти.
Ето и най-висококалоричните зеленчуци (на 100 грама):
Картофи (77 kcal, 16 g въглехидрати). Те съдържат много нишесте, което бързо се превръща в глюкоза. Особено калоричен картофът става при пържене (поема масло) или под формата на пюре с добавка на сметана и масло.
Царевица (96 kcal, 19 g въглехидрати). Съдържа много естествени захари и нишесте. Когато се консервира, често съдържа допълнителен захарен сироп.
Цвекло (43 kcal, 10 g въглехидрати). Процесът на готвене разрушава фибрите в цвеклото, които в суров вид забавят усвояването на захарите. В резултат на това въглехидратите стават по-достъпни за бързо усвояване, което рязко повишава гликемичния индекс на продукта.
Моркови (41 kcal, 7 g въглехидрати). Техният естествен сладък вкус идва от високото им съдържание на захар. След топлинна обработка (варене, печене) морковите стават още по-сладки, тоест концентрацията на захар в тях се увеличава.
Тиква (26 kcal, 7 g въглехидрати). Веднъж сготвена, може да се превърне в пълноценен десерт поради нарастващото количество захари и разрушаването на фибрите.
Грах. Калорийността му, както и съдържанието на въглехидрати, рязко нарастват в сушен и консервиран вид. Но дори пресният зелен грах в шушулки изисква умерена консумация, тъй като е богат на нишесте и други хранителни вещества, които могат да направят процесите на отлагане на мазнини по-интензивни. Безопасно е за фигурата само ако се консумира умерено сурово или леко бланширано.
Защо такива зеленчуци могат да причинят излишни килограми
• Причиняват внезапни скокове в нивата на кръвната захар, причинявайки повишен глад и преяждане (особено ако се ядат на празен стомах).
• Консумират се лесно в големи количества.
• Често се комбинират с мазни или сладки добавки като масло, сирене, кремообразни сосове, мед.
Готвене на зеленчуци: какво не е наред?
Дори нискокалоричните зеленчуци могат да навредят на фигурата ви, ако са приготвени по определени начини.
Тиквичките и патладжаните, изпържени в големи количества олио, го попиват като гъба и стават много по-питателни.
Лукът и морковите, задушени за супи, добавят до 200 допълнителни kcal към ястието.
Зеленчуковият чипс може да изглежда като диетична закуска, но в действителност има високо съдържание на захар и мазнини.
Консервираните зеленчуци (боб, грах, царевица) често съдържат добавена захар или подсладители от производителите.
Как краставиците могат да повлияят на теглото и фигурата ви
Краставиците изглеждат абсолютно диетичен продукт: съдържат много вода и малко калории, освен това съдържат полезни вещества. Но краставиците (особено ако са обелени) съдържат малко фибри и хранителната им стойност не е много голяма. Този зеленчук се усвоява бързо, след което възниква глад, който кара човек да търси нова закуска. Така че, без да подозирате, можете да изядете много излишък за един ден.
Какво друго трябва да знаете
Колкото по-мек е зеленчукът и колкото повече е сварен, толкова по-малко фибри съдържа - това означава, че хранителните му вещества се усвояват много бързо и допринасят за производството на енергия, която може да се съхранява от тялото в мастни резерви (особено ако човек се движи малко и няма сериозна физическа активност).
Опасни (за фигурата) комбинации със зеленчуци
По-добре е да избягвате следните комбинации:
Картофите и мазнините са твърде калорични и не съдържат фибри (чипс, картофено пюре с масло, пържени картофи);
Нишестени зеленчуци и месо – тази комбинация създава ензимен конфликт: нишестето изисква алкална среда, а месото изисква кисела среда, което влошава метаболизма (тиква с агнешко, царевица със свинско);
Солени зеленчуци и прости въглехидрати – солта задържа вода, а въглехидратите провокират рязко отделяне на инсулин, създават се предпоставки за образуване на отоци и отлагане на мазнини (кисело зеле с бял хляб, кисели краставички с картофи);
Сладки зеленчуци и млечни продукти – лактозата засилва ферментацията на растителните захари, причинявайки подуване и нарушаване на чревната микрофлора (печено цвекло или моркови със сирене).
Зеленчуци и майонеза, сметанов сос – такива комбинации повишават общата калоричност на диетата; те не трябва да се консумират ежедневно.
Колко зеленчуци можете да ядете, без да навредите на фигурата си?
Дори здравословните храни в излишък водят до наддаване на тегло.
Норми на ден:
Зеленчуци без скорбяла (краставици, зеле, чушки) – можете да ги ядете почти неограничено;
Нишестени зеленчуци (картофи, царевица) – не повече от 150-200 грама на ден;
Сладки зеленчуци (моркови, цвекло) – варени не повече от 100 грама на ден (строго не на празен стомах).
Коментари