Една от най-популярните напитки за ободряване в целия свят – кафето, няма вина за безсънието ни, уверяват учени от международен екип, обединени около твърдението след редица проучвания на фактите.

Ароматът на кафето ни пробужда сутрин и не дава да заспим, когато богът на сънищата Морфей ненавреме ни вземе в обятията си. Много представители на научния свят обаче, го недолюбват. Доколко това е несправедливо?

Кофеинът предизвиква безсъние. Това не е нищо повече освен мит! Когато човек изпива чаша кафе, организмът му моментално поглъща кофеин, но също и бързо се освобождава от него. Само след 4-5 часа почти 75% от кофеинът се извежда от организма. Затова и 2-3 чашки кафе дневно не могат да предизвикат проблеми със съня.

Кофеинът води до привикване. Този разпространен мит здраво се е вкопчил в кофеина. Някои кафемани твърдят, че са зависими от кофеина и не могат да живеят без всекидневната си „доза“ ароматна напитка. Наркоманията е зависимост с тежки реакции при липсата на необходимата доза наркотично вещество. Кофеинът обаче съвсем не води до такива последствия и не заставя човека да пие все повече и повече кафе.

Има учени, които твърдят, че пиенето на кафе може да доведе и до развитие на остеопороза. Главната причина за развитието на остеопороза е недостигът на калций и витамин D в храната.

Освен това фактори като пушенето, ниската телесна маса, менопаузата, диетата с високо съдържание на белтъчини и ниското ниво на естроген могат да станат също сериозна стъпка към това заболяване.

Но употребата на кафе в случая не играе никаква роля, уверяват световноизвестни експерти.