Два компонента на въображението - изграждане и оценка на въображаеми сценарии - разчитат на отделни подмрежи в мрежата за пасивен мозъчен режим (DMN), сочи ново изследване на учени, цитирани в SciTechDaily.

Дори когато човек не прави нищо, мозъкът му работи усилено. Мрежата DMN се активира в състояние на покой на мозъка и е свързана с мечтания, планиране и представяне на бъдещето. По-рано учените отбелязаха, че DMN може да бъде разделена на две подмрежи - вентрална и дорзална, но техните роли се считат за противоречиви.

В последното проучване учените използвали fMRI за измерване на мозъчната активност на доброволците, когато представят определени сценарии според указанията (например „Представете си, че сте спечелили от лотарията“). Въображаемите сценарии варирали по яркост и значение - някои били положителни, други отрицателни.

Оказало се, че само яркостта на сценария влияе върху дейността на вентралната подмрежа на DMN. За разлика от това, само значимостта (положителен или отрицателен сценарий) е повлияла върху дейността на дорзалната подмрежа за внимание. По този начин DMN била разделен на отделни подсистеми за изграждане и оценка на въображаеми сценарии.