Когато човек злоупотребява със захар, това не минава без следа за организма - възникват нарушения в състоянието на тялото и психиката, провокирани от излишната глюкоза.
Много хора злоупотребяват със захарта, защото ядат не само сладкиши, но и готови индустриални продукти, в които захарта често присъства като овкусителна добавка или консервант. В излишък захарта се превръща в истинска сладка отрова, тъй като злоупотребата с нея е свързана с опасни здравословни проблеми,
обяснява руският ендокринолог Антонина Гуреева.
Какво показва злоупотребата със захар?

Слаба имунна система. Наблюдавано е, че хората, чиято диета е бедна на хранителни вещества, обикновено са склонни към прекомерна консумация на захар. При такава диета се влошава производството на защитен механизъм на организма срещу бактерии и вируси и той става по-податлив на инфекции.
Умора. Когато ядете захар, нивото на кръвната ви глюкоза се повишава рязко и след това също толкова бързо пада, което причинява състояние на загуба на енергия - проблеми с концентрацията, сънливост и нежелание за работа.
Храносмилателни проблеми. При прекалена консумация на захар балансът на чревната флора може бързо да се наруши, тъй като вредните бактерии започват да се размножават. Това причинява метеоризъм, диария или запек.
Кожни проблеми. Кожата също страда от злоупотребата със захар. Свързва се с протеините колаген и еластин, които осигуряват на кожата еластичност и здраве. Нарушенията в тяхната структура влияят върху появата на възпаления, петна и пъпки по кожата, освен това намалява нейната еластичност, увеличават се бръчките и целулитът.
Гъбични инфекции. Бактериите процъфтяват в среда, богата на захар, защото получават оптимално хранене и могат да се възпроизвеждат по-бързо. Високите нива на кръвната захар означават податливост към инфекции на пикочния мехур и гъбични инфекции.
Промени в настроението. Човешкият мозък функционира най-добре, когато се снабдява с приблизително равни количества захар. Когато снабдяването на мозъка с глюкоза стане нестабилно, това се отразява на психическото състояние и допринася за развитието на депресивни състояния и тревожност.
Как да започнете да ядете по-малко захар?

Не е необходимо веднага да премахнете всички сладки неща от менюто си - това ще доведе до голям стрес за тялото ви. Но трябва да се стремите да сведете до минимум количеството готови индустриални сладкиши във вашата диета. Препоръчително е да ядете храни, които съдържат по-малко захар и повече естествени съставки - например тъмен шоколад, бонбони, горски плодове, какао и др.
Яжте достатъчно протеини. Протеините (птиче месо, яйца, боб, тофу, млечни продукти) трябва да присъстват в менюто всеки ден: те ви карат да се чувствате сити по-дълго и намалява желанието за сладко.
Избягвайте всякакви сладки напитки. Те съдържат много захар, която се усвоява по-бързо от твърдите храни и предизвиква изключително резки колебания в нивата на кръвната захар. Ако имате жажда за сладки напитки, можете да вземете вода и да добавите към нея пресни плодове, лимони, джинджифил, горски плодове и мента.
Яжте повече зеленчуци. Зеленчуците са с ниско съдържание на калории и високо съдържание на вода и фибри, което помага за запълване на стомаха. Като ядете повече протеини и зеленчуци, можете успешно да намалите желанието си за сладко.
Контролирайте приема на въглехидрати. Колкото повече въглехидратни храни има в диетата, толкова повече тялото „иска“ захар, тъй като свиква с високото съдържание на глюкоза в кръвта. За да избегнете желанието за сладко, внимавайте колко хляб, тестени изделия или картофи ядете – те трябва да се консумират строго умерено или със зеленчуци, за да се предотврати хипергликемия.