Децата, родени с различни бактерии в носовата кухина, се справят много по-добре с първата простуда, коментират специалисти по ВВС, като се надяват откритието им да позволи създаването на ново лекарство срещу простудни заболявания, предизвикано от вируси.

Децата, които често стават жертва на простуди обаче, по-нататък рискуват да се сблъскат с астма, предупреждават специалистите. Изследване на международен екип учени доказало, че за поддържане на добра респираторна система е важно разнообразието на микрофлората в носовата кухина. Изводът е направен в резултат от анализ на образци от микрофлора при 167 деца.

Образците били вземани при появата на първите симптоми от простуда и още веднъж три дни след това. Освен микрофлората в носовата кухина, специалистите отчитали и фактори, като годишния сезон и възрастта на детето при поява на първото простудно заболяване, наличието на други деца в семейството, ходи ли на ясли, както и пасивното тютюнопушене в семейството.

Изводът бил еднозначен: разнообразието от бактерии в носовата кухина позволявало по-бързото възстановяване след вирусната инфекция. Докато децата с минимално разнообразие от бактерии имали в носа си повече бактерии от семействата Moraxellaceae или Streptococcaceae и по-бавно се възстановявали.