Човешката уста се обитава от милиарди бактерии. Учените открили над 700 различни вида микроби, живеещи в нея. Какви са тези бактерии, откъде се вземат и как да се защитим от опасното им влияние?
Бактериите са различни. И ако някои от тях са вредни за зъбите и венците, други играят важна роля за поддържане на здравето в устната кухина.
Повечето бактерии в устата образуват лепкав филм върху повърхността на зъбите, известен като зъбна плака. Тъкмо той е главна причина за образуването на кариес. Един зъб само може да „побере” около 500 милиони бактерии.
Заболяването на венците - пародонтоза, не се предава чрез целувката, както смятат много. Това заболяване свидетелства единствено за лоша хигиена на устната кухина. За профилактика чистете зъбите поне два пъти дневно, като ползвате зъбен конец и вода за дезинфекция.
Как да се грижим за зъбната четка?
Преди използването й, тя трябва да се попари, а после преди всяко използване я измивайте с гореща течаща вода.
Космите по четката трябва да се изсушават добре в естествени условия, тъй като във влажна среда бактериите се размножават много лесно. Затова не дръжте четката за зъби в кутия и не й слагайте предпазител.
Стоматолозите препоръчват да сменяте четката на всеки 3-4 месеца. Помнете, че не бива с никой да делите зъбната си четка, кремът за лице и други лични неща, тъй като съществува риск от поява на инфекции.
Зеленият чай ще помогне да запазите зъбите и венците си здрави, сочат редица изследвания.
Освен това някои продукти, като целината, ябълките, крушите, морковите или дъвката без захар повишават слюноотделянето, което също помага да се справите с остатъците от храна по зъбите.
Слюнката пък неутрализира киселината и намалява риска от развитие на кариес.
Какво живее в устата ни?
Добави коментар
‹
›
Коментари