Оказва се, че децата разбират кога еднакви или различни обекти се намират пред тях, когато започнат да говорят. Способността на намират сходства и различия между обектите е необходима за развитието на интелекта. Тя отличава човека от другите млекопитаещи, в това число и маймуните, пише The Hindustan Times.
В експеримента на американски учени от Северозападния университет били включени седеммесечни бебета. Учените показвали на децата чифтове играчки, които били еднакви или различни, като например две кукли или пък кукла с играчка камила. Специалистите следили за движенията на очите на бебетата. Абстрактните връзка при тях се формирали вече след 6-9 примера.
Съдейки по всичко, въпросната способност се формира при децата много по-рано от формирането на речта, коментират специалистите. При хората този навик е развит много по-добре, отколкото при маймуните. В потвърждение на думите им е експериментът с бабуини, по време на който животните се научили на абстрактни отношения едва след 1500 опит.
Коментари