Какви са тези бойци на невидимия фронт и как да усилим техните бойни качества?
Тази сложна отбранителна конструкция е част от имунната система на организма ни, но многобройните й функции могат да действат и автономно с една и съща цел – да опазят нашето здраве.
Първа защитна линия: граничарите - фагоцити
Фагоцитите действат извън общата система на имунитета. Тези клетки постоянно циркулират из кръвоносните съдове и лимфата и първи посрещат болестотворните микроби, попадащи в организма. За разлика от имунните клетки, фагоцитите не класифицират обекта по произход и степен на опасност. Тяхната задача е насочена към отбрана на „своите” и „чуждите” и те се стремят да погълнат колкото може повече микроби. Ако „враговете” са прекалено много, количеството фагоцити в кръвта нараства бързо.
Втора защитна линия: микрофаги и други герои
Вредните микроби и вируси, успели да преодолеят границите в организма, срещат отпор вече от собствената имунна система. Йерархията в имунната система е построена много ясно: клетките постоянно анализират данните за постъпилите неприятели, изработват най-ефективните методи за защита против всеки и предават информацията за него във „висшестоящата организация” – по-интелигентните защитници.
В началото с микробите работят микрофагите – „големите консуматори”. Преди да унищожат „врага”, те го разделят, а данните за него постъпват в Т-лимфоцитите – помощници, характеризиращи се с по-висок интелект. Те са способни не само да различат типа микроби, но и да определят дали организмът се е срещал с тях преди това. Анализирайки информацията за ситуацията, Т-помощникът активизира В-лимфоцитите, които подготвят атака срещу идентифицирания враг: в кръвта се изработват особени белтъци – имуноглобулини, или антитела.
Антителата се изработват по предназначение – точно към този микроб, който е попаднал в момента в организма. И това намалява шансовете на вредителя. Антителата се борят с антигените (токсичните микробни вещества), използвайки индивидуален подход. Например аглутинационната реакция, провокирана от антителата. При нея антителата слепват микробите, като не им дават да вредят. Преципитеционните антитела водят до утаяване на микроорганизмите, като по този начин ги извеждат от организма. Съществуват антитела - лизини, които директно разграждат проникналия микроб. Опсонизиращите антитела се прикрепват към микроба и той става достъпен за действието на фагоцитиращиге клетки – макрофаги.
Трета защитна линия: открий и унищожи
Естествените (натурални) убийци – това са клетките убийци, които са част от лимфоцитите в кръвта и присъстват постоянно в организма. Тези убийци са с висока квалификация. Целта им е да разпознаят „предателя”, преминал на страната на врага, да го намерят и унищожат. С обикновените микроби и бактерии се справят фагоцитите и микрофагите, а в краен случай ги унищожават антителата.
Докато коварният вирус не само се крие, а се и внедрява в клетката и я принуждава да работи за него: поразената клетка започва да произвежда нови вируси. И тъкмо в тези клетки се прицелват натуралните убийци.
Вирусът е много сериозна атака за организма. Освен естествените убийци, на вирусите се противопоставя и собствената вътрешна защитна система на всяка клетка, която изработва специален противовирусен белтък – интерферон.
Естествените убийци се борят активно и с възникналите ракови клетки. С тяхна помощ започва да се синтезира особен противовъзпалителен белтък-цитокин – тумор-некротичен фактор. Неговата задача е да мобилизира цялата армия от защитници в борбата с вече появилите се „противници” и да стимулира макрофагите и убийците за по-бързо унищожаване на раковите клетки.
Как да помогнем на защитниците?
Навярно си мислите, че след като организмът ни притежава толкова много защитници, ние въобще не трябва да боледуваме. Защитната ни система обаче работа само в напълно здраво тяло. За да бъде ефективна защитата от агресивни вируси и микроби, организмът ни трябва да се поддържа в ред, да му се даде възможност да се възстанови и, естествено, в трудни моменти да му оказваме всевъзможна подкрепа.
За да държим цялата гореспомената армия от защитници в бойна готовност, трябва да й помагаме и ние. Как?
Уникалните способности на естествените убийци засилва природният биокоректор селен. Затова включете в храната си продукти, богати на селен, като ръжен хляб, кафяв ориз, сьомга, треска, риба тон, бразилски орехи.
На вирусните инфекции може да се противопоставим леко и ако включим във всекидневното си меню храни, богати на витамин С, като цитрусови плодове, чушки, броколи.
В сезона на вирусните заболявания в помощ на собствения интерферон може да използвате едноименния лекарствен препарат (като капки за нос), благодарение на който клетките ще противостоят по-активно на вирусните набези.
Имунитетът се пази отвътре
Добави коментар
‹
›
Коментари