Яденето на краставици укрепва психичното здраве и предпазване от депресия, твърди руският психотерапевт-диетолог Анна Ивашкевич и обяснява защо.
Положителният ефект на краставиците върху състоянието на психиката се дължи на влиянието им върху чревната микрофлора. Благодарение на съдържанието на фибри, течности и минерали в тях, чревната подвижност се подобрява и добрите бактерии се развиват активно. От своя страна резултатът от подобряването на състоянието на червата е по-активното производство на серотонин - така нареченият „хормон на радостта“, който осигурява на човек позитивизъм, спокойствие, психологическа стабилност без резки промени в настроението.
Нормалното производство на серотонин по принцип помага за намаляване на риска от развитие както на апатия, така и на всички разстройства на нашето психично състояние, обяснява експертът.
Здравите, добре функциониращи черва са от голямо значение за психичното здраве. Проучванията показват, че храносмилателният орган, неговата микробиота са свързани с мозъка, влияят на неговите функции.
Друг важен плюс на краставиците е, че те ефективно помагат в борбата с преяждането и потискат повишения апетит.
Коментари