Обикновено свързваме зимния тип хранене с липсата на достатъчно витамини от една страна и със затлъстяването от друга. Но има зеленчуци и плодове, типични за този сезон, които съдържат съставки особено полезни за нашия организъм.
Къдравото зеле например е пълно с витамините А и С, с калций и няколко вида антиоксиданти. То съдържа и бета-каротин, който играе важна роля за запазването на очите ни. Има изследвания, които подсказват, че къдравото зеле помага дори и срещу развитието на злокачествени заболявания.
Цвеклото и другите кореноплодни зеленчуци, които растат под земята се смята, че затоплят тялото. Което ги прави идеалната храна за студените месеци.
Специфичният им цвят идва от пигмент, наречен бетацианид, който може да ни предпази от сърдечни заболявания. Не се заблуждавайте от естествения им сладък вкус – цвеклото съдържа малко калории и мазнини. Изследване, публикувано в американския „Журнал по приложна физиология” („Journal of Applied Physiology”) доказва, че сокът от червено цвекло многократно увеличава издръжливостта при физически натоварвания.
Червените боровинки пък са с много малко калории – 44 в една чаша. В същото време те са пълни с антиоксиданти, като ресвератола, който укрепва сърцето и предотвратява злокачествени заболявания. Дори консумирани под формата на сокове, укрепващата им функция се запазва.
Тиквите, които си печем или включваме в различни десерти през зимните месеци, особено силно укрепват имунната система и винаги са добре дошли във всякакви диети. Те са пълни с фибри и витамин А, което предотвратява риска от развитие на многобройни заболявания.
Дотук с ползата. А едно от най-големите качества на изброените неща, е изключително приятният им вкус.