Учени от Mасачузетския технологичен институт разкриха изненадващи причини, поради които раковите клетки разчитат на така наречения внос на мазнини. Това откритие може да доведе до нови методи за лечения за рак.
Човек усвоява голямо количество хранителни вещества и те включват не само мазнини, но и кислорода, който дишаме. Вероятно тези два компонента играят най-важната роля в растежа на раковите клетки. Кислородът е известен със своята роля в производството на енергия в тялото. Ето защо при интензивни тренировки дишаме по-често. Много ракови клетки живеят в среда, бедна на кислород и поради това се предполага, че растежът им е ограничен от липса на енергия.
Но кислородът има и по-малко известна роля – осигуряването на окислителна среда за химичните реакции, които задвижват синтеза на биомолекулите, необходими за изграждането на нови клетки. Ново проучване неочаквано установило, че хипоксичните ракови клетки имат повече енергия, отколкото им е необходимо, за да растат. Когато изследователите снабдявали раковите клетки с допълнителни хранителни вещества за производство на енергия, те просто не реагирали.
Когато изследователите са използвали други методи за изчистване на биосинтетичния път, инхибираните с кислород ракови клетки драстично засилвали процеса на делене, тоест те нараствали бързо. С други думи, въпреки че различните биосинтетични пътища са чувствителни към присъствието на кислород, именно синтезът на мазнини е един от определящите фактори за рак.
Мастните молекули се използват за създаване на мембрани за нови клетки, а синтезът им е много важен за тумор, който трябва да създаде нови мембрани за растежа си. Но без достъп до кислород, клетките не могат да снабдят адекватно своите пътища за синтез на мазнини. Експериментите показват, че до 30% от кислорода, използван от раковите клетки, отива за производството на енергия и синтеза на важни за тях мазнини, коментират учените.
Коментари