Липсата на активно натоварване води към изменение във формите на нервните клетки, предупреждават невробиолозите. Аеробните тренировки са благоприятни за мозъка, докато заседналият начин на живот е вреден и увеличава риска от хронични заболявания.

Механизмите на тези изменения обаче досега бяха загадка. Как именно заседналият начин на живот вреди на мозъка, изясниха учени от университет Уейн в Детройт. Експериментът им с лабораторни мишки показал, че след тримесечно обездвижване мозъчните клетки променят формата си и могат да започнат да подават неверни сигнали.

По време на експеримента половината от мишките трябвало да бягат средно по три мили дневно, докато другите били лишени от това.

След три месеца учените проучили структурата на мозъка на животните, като оцветили центровете, контролиращи дишането, кръвното и другите функции, променящи се след тренировките. И установили, че нервните клетки на малкоподвижните животни били обзаведени с множество израстъци, които ги правили лесно възбудими. Такива нервни клетки могат да изпращат неверни сигнали вътре в мозъка, пречейки на процеса на обработка на информацията. Освен това невроните в тази зона на мозъка и изпращат сигнали към симпатичната нервна система и към сърцето, в резултат от което кръвното започва да се покачва, обясняват учените.