Изследователи от Китай и Австралия изследваха въздуха на Земята и стигнаха до извода, че той може да се счита за безопасен само в зона под 1% от планетата. Резултатите от изследването на учените публикува списание Lancet.
Авторите са изследвали нивото на замърсяване на въздуха с частици PM2.5, вдишването на големи дози от които може да провокира сърдечно-съдови заболявания.
Например през 2019 г. само 0,18% от площта на Земята и 0,001% от световното население са били изложени на средна годишна експозиция на PM2,5 при концентрации под препоръчаната от Световната здравна организация (СЗО) граница от 5 µg/m3.
Отбелязва се, че най-високите нива на вредни частици са открити във въздуха в източната и южната част на Азия и в Северна Африка. Намаляване на съдържанието на вредни частици е регистрирано в Европа и Северна Америка.
Изследователите също така отбелязват, че поради малкия брой станции за мониторинг в редица региони на планетата, резултатите от изследването може да не отразяват реалната картина.
Преди това учени от Кралския колеж в Лондон установиха, че замърсяването на въздуха може да увеличи риска от хипертония при подрастващите. Изследването им е публикувано в списанието PLOS ONE.
Коментари