Доскоро в медицината съществуваше предубеждението, сърдечните пристъпи при жената често носят соматичен характер, когато тя несъзнателно конвертира чувствата във физиологични симптоми.
Докато не станало ясно, че сърдечните болести при мъжа и жената се развиват различно.
Но въпреки че жените говорят за чувствата и болките си много по-често от мъжете, те ходят по-рядко на лекар. Защото освен потвърждаване на диагнозата, лекарят може да им обясни и за атипичните симптоми на тревога или влияние на стресовите фактори върху самочувствието.
Това в никакъв случай не значи, че лекарите смятат жените за симулантки, стараещи се да привлекат внимание, а защото при тях не се открояват признаците на типичната стенокардия.
Вместо тежест и болка в гърдите, жената може да изпитва тежест и налягане в епигастрията (областта „под лъжичката”) или просто киселини.
Жените трябва много внимателно да се отнасят към такива симптоми, предупреждава д-р Аарон Фейнхолд, шеф на кардиологичното отделение в болницата „Джон Ф. Кенеди” в Ню Джърси. Чести са случаите, когато след преглед при кардиолога, който не е открил никакви проблеми със сърцето, жената спокойно се прибира вкъщи, за да почине внезапно от инфаркт.
Жените на средна възраст по-рядко се подлагат на процедури по ангиопластика и стентиране, тъй като техните оплаквания не се възприемат толкова сериозно, колкото мъжките, смята Файнхолд. Защото е прието да се смята, че рискът от сърдечно-съдова недостатъчност при тях се повишава само в периода на менопауза.