В целия Европейски съюз е прекратено производството на обикновените електрически крушки с нагряваща жичка от 100 w
Под забраната, гласувана от Съюза, поетапно ще влязат и всички по-малко мощни лампи. По този начин повече от 130 годишната история на лампите с нажежаваща жичка може да се смята за приключила. Поне в бита на жителите на Евросъюза.
На европейския пазар ще останат все още цветните и рефлекторни лампи с нажежаване, както и лампите със специално предназначение, както и обикновените лампи с по-слаба от 100 вата мощност. Но приложението им в практиката се ограничава по естествен път.
Алтернативни източници за осветление на пазара има достатъчно – това са халогенните, луминисцентните, светодиодните лампи.. Но в крайна сметка изборът за потребителя си остава ограничен.
Има ли равностойна алтернатива за лампите с нажежаване
Халогенните лампи са достъпни по цена (по-малко от 2 евро едната) и излъчват качествена светлина. Но техните дни също са пресметнати – те попадат под забрана от 1 септември 2016 година, когато от пазара трябва да изчезнат източниците на светлина от енергийни класове под „В”.
А светодиодните според експертите са не само скъпи, но и с някои „детски заболявания”. Затова реално потребителите са принудени да преминат изключително на т.н. енергоспестяващи (или луминисцентни) лампи.
Тъкмо тези лампи предизвикват недоволството на много потребители, тъй като са доста по-скъпи и освен това имат съществени недостатъци. Към най-очевидните се отнася наличието на живак в тях, което ги прави потенциално опасни за здравето. Заради живака тези лампи изискват особени предпазни мерки. Те не бива просто да бъдат изхвърляни на боклука като обикновен битов отпадък. А ако такава лампа се разбие, в дома ще настъпи истински аврал с евакуация от помещенията на всички хора и животни, продължителни проветрявания на стаите, обиране на счупените парчета и спазване на особени предохранителни мерки. Но живакът не е единствената заплаха, идваща от луминисцентните лампи.
Най-голямата заплаха започва
от нарушение на съня, до инфаркт, депресии и рак
Болшинството потребители дори и не допускат, че присъщата на много такива лампи „студена”, „безжизнена” и неуютна светлина не само порти настроението, но се отразява много зле и на здравето, предизвиквайки примерно разстройство на съня.
Проблемът е в това, че очната ретина има особен светочувствителен пигмент, реагиращ на „студената” дневна светлина, тоест синята част на видимия спектър, обяснява професор Дитер Кунц, завеждащ сомнологичното отделение на болница „Света Ядвига” в Берлин.
Този фоторецептор известява на вътрешния часовник на човека, че навън е светъл ден. Но доколкото такова „студено” осветление у уместно и необходимо през деня, толкова то е неестествено и недопустимо вечер. Иначе стават неизбежни нарушенията във функциите на вътрешния часовник на човека, коментира немският професор.
Такива ефекти са добре известни на медиците – те често се наблюдават у хората, работещи на смени. Първият и явен симптом е нарушението на съня. Но това може да доведе и до редица други патологии, като започнем от дисфункция на храносмилателния тракт и завършим със сърдечно-съдови заболявания, включително инфаркт на миокарда, и психични заболявания, в това число и депресии, категоричен е проф. Кунц.
Най-важното обаче е, че хората, работещи на смени, са подложени на повишен риск от туморни заболявания, като това включва и всички форми на ракови заболявания, известни досега на медицината, казва немският професор.
Енергоспестяващите лампи ще отстъпят пред светодиодите
Ненапразно в списъка на Световната здравна организация сред канцерогенните фактори от 2007 година фигурира и работата на смени. А сега става така, че точно по този начин рискуват здравето си и хората, които спокойно прекарват вечерта в дома си под светлината на енергоспестяващи крушки.
Разбира се, те все още имат изход – да изберат правилната лампа.
В зависимост от това какво покритие е нанесено отвътре на крушката, тя може да излъчва светлина с различни оттенъци – и студен, и топъл, и неутрален. Всичко зависи от състава на луминофора, обяснява проф. Кунц. Различните лампи съответно са оптимални за различно време на денонощието. Не ми достига въображение, за да си представя за кое време на денонощието обаче ще е добра тази „мъртва” светлина, която досега – и не без основание, се асоциираше с луминисцентните лампи. Но това, че тя не е подходяща за вечерно време, е напълно вярно, заявява професорът.
Бъдещето на изкуственото осветление проф. Кунц, както и всички останали експерти, свързват със светодиодните лампи. Те са забележителни с това, че позволяват от един и същ източник да се получи не само светлина с различна яркост, но и с различен оттенък, пояснява той. За това е необходимо само леко превключване на електронното устройство, което може да се управлява и от компютърна програма.
Професор Кунц се надява такива лампи да се появят на пазара само след година-две. И това забележимо да подобри днешната безрадостна ситуация.
Коментари