Ново изследване на американски учени от Северозападния университет потвърждава важността на добрия сън. Изследването е публикувано на 20 януари в Science Advances.

Изследвайки дейността и поведението на мозъка на плодовите мухи, учените установили, че дълбокият сън има древна регенеративна способност да изхвърля отпадъците от мозъка. Тези отпадъци потенциално съдържат токсични протеини, които могат да доведат до невродегенеративни заболявания.

Почистването на боклука може да бъде важно за поддържането на здравето на мозъка или предотвратяването на неврогенеративни заболявания, казва д-р Рави Аллада, старши автор на изследването. Отстраняването на токсините може да се случи по време на будност и сън, но значително се подобрява по време на дълбкия сън.

Аллада е почетен професор по неврология и председател на катедрата по невробиология в Северозападния колеж по изкуства и науки Уайнбърг. Той е и асоцииран директор на Северозападния център по биология на съня и циркадната биология. Барт ван Алфен, доктор по медицина в лабораторията на Аллада, е първият автор на статията.

Въпреки че плодовите мухи се различават много от хората, невроните, които контролират цикъла на сън и събуждане на мухите, са поразително подобни на човешките. Поради тази причина плодовите мухи са се превърнали в добре изучен модел на организъм за сън, циркадни ритми и невродегенеративни заболявания.

Изследователите установили, че по време на дълбокия сън плодовите мухи многократно се протягат и прибират хоботчето си. Това изпомпващо движение придвижва течности, вероятно към бъбреците на мухата, обяснява Аллада. Нашите изследвания показват, че това улеснява изхвърлянето на отпадъци и помага за възстановяване на наранявания, казва ученият.

Изхвърлянето на отпадъци е еволюционно запазена основна функция на съня. Това предполага, че изхвърлянето на отпадъци може да е било функция на съня при общия прародител на мухите и хората.