Сега разнообразието им на пазара е най-голямо. Домати за салата, домати за готвене, домати за консервиране, домати за сушене... С какво да започнете?
Няма значение, казват специалистите. Защото и пресен, и термично обработен, и консервиран, доматът е полезен за здравето. За красотата също. С какво? Прочетете сами.

Вкусният задокеански гост

Доматите са пренесени в Европа от Южна Америка. В много страни те се използвали първо само като декоративно растение за градината и дома. Плодовете на домата дълго време се смятали за отровни, известни са дори няколко случая за целенасочено отравяне на неприятели с домати. Разбира се, противникът оживявал и живял още дълго и щастливо. И може би именно благодарение на него и на други смелчаци, които започнали да употребяват доматите като храна – сурови или като пюре, този вкусен зеленчук достигнал и до наши дни.

Безспорната полза

Всички знаем за ползата от доматите и различните храни, приготвяни от тях. Но нека разберем в какво точно се крие тя.
Главното оръжие на домата е ликопинът – природен антиоксидант. Това вещество намалява риска от заболявания на простатата, на маточната шийка и задстомашната жлеза, както и риска от сърдечно-съдови заболявания.
Доматът съдържа цялата Менделеева таблица – йод, калий, фосфор, бор, магнезий, натрий, манган, калций, желязо, мед, цинк.
Оксаловата киселина пък помага за изхвърляне на токсините от организма и прочиства черния дроб и кръвта.
Доматите съдържат и много витамини – В1, М2, В3, В6, В9, Е и най-вече витамин С.
В люспите на доматите има кверцетин, който действа като естествен антибиотик, помагащ за преодоляване на възпалителните процеси в организма.
Техният пресен сок притежава антисептично и бактерицидно действие – известно е, че рани и хематоми се налагат с резен домат или прясно пюре от зеленчука.

Сурови или сготвени?

Както и да приготвяте домата, той си остава полезен. Главното е каква полза за организма искате да извлечете от него.
Ако искате да получите повече витамини и да почистите стомашно-чревния тракт, трябва да ги ядете сурови.
В задушените или варени домати пък има повече ликопин. Затова ако целта ви е оздравяване, доматената супа, салца или пюре ще са много по-подходящи. Не забравяйте, че за доброто усвояване на ликопина към блюдото трябва да добавяте растително масло.

Красота и настроение

Благодарение на витамин В1 и на магнезия, съдържащи се в доматите, те могат да се използват и като средство за смъкване на стреса. Доматите нормализират нервната система, а серотонинът в тях подобрява настроението.
Доматите могат да помогнат и в изравняване тена на лицето и изглаждане на бръчките. Само че за да достигнете необходимия ефект, трябва и да ядете домати, и да ги ползвате за козметични процедури.
За суха и нормална кожа е подходяща маска от свеж домат с малко извара и растително масло. За мазна кожа – доматена кашица, 1 чаена лъжичка пшеничено брашно и 1 чаена лъжичка лимонов сок.

Отслабваме с домати

Има много разновидности на доматена диета. Но най-популярни са разтоварващите дни с домати. Достатъчно е да се храните 1-2 дни (но не повече!) само с домати (до килограм и половина дневно). Това ще ви помогне да свалите няколко килограма и да прочистите организма.
Ако обаче имате проблеми с киселинността в стомаха, такова разтоварване не е подходящо. Затова непременно се консултирайте с лекар, преди да предприемете диетата.
По-лекия вариант е да включите в менюто си доматена супа.
Парченца домати и зеленина (магданоз, копър, целина, може и малко чесън) се заливат с немного вода и се кипват за не повече от три минути. Ако може, не използвайте сол. С такава супа може да разнообразите менюто си или да я използвате като разтоварваща храна за не повече от два дни. Помнете обаче, че не бива да я варите дълго, защото полезните вещества изчезват.
Отслабвате, без да изпитвате глад, когато използвате домата в разнообразни салати. Те прекрасно се съчетават с магданоз, босилек, копър, лук, прясно зеле, краставици, кантарион и рукола.

Полезното консервиране

Можем ли да минем без вкусните буркани с домати за зимата! Идеално е обаче, ако са приготвени така, че да бъдат и полезни. Как да го постигнем? Откажете се от всички видове марината – оцетът не носи здраве. Използвайте билки, подправки, морска сол, лук.
Пригответе така наречената апетитка, лютеница, доматен сок за пиене и за готвене.